MENU
Bezdíčkova 593, 530 03 Pardubice, tel. 739 496 195, email: andelskazahrada@centrum.cz
Chovatelská stanice zlatých retrieverů Z Andělské zahrady
»   Úvodní stránka»   Novinky»   O plemenu»   Naše feny»   Nabídka štěňátek»   Odchovy»   Canisterapie»   Fotogalerie»   Nabídka krytí»   Odkazy»   Kontakt

O PLEMENU

Standard zlatého retrívra:

Č.standardu FCI:  
111

 

Země původu:  
Velká Británie

 

Celkový vzhled:  
Symetrický, harmonický, živý, silný, vyrovnaného pohybu, charakteristický, s přátelským výrazem.

 

Velikost:  
psi od 56 do 61 cm (kohoutková výška), feny od 51 do 56 cm (kohoutková výška)

 

Hmotnost:  
27- 34 kg

 

Barva:  
Jakýkoliv odstín zlaté nebo krémové barvy, ne červený ani mahagonový.

 

Osrstění:  
Hladké nebo zvlněné s dobrými praporci, podsada je hustá a odpuzuje vodu.

 

Povaha:  
Přátelská, laskavá, přívětivá, přítulná, s úzkým vztahem k lidem, miluje děti, je sociální, temperamentní, má radost z pohybu, vynikající aportér.

 

Výchova:  
Poměrně snadná.

 

Využití:  
Lovecké plemeno původně určené k aportování pernaté zvěře. V současnosti velmi oblíbený rodinný pes.

 

Průměrný věk:  
13 let

 

 

Výchova a využití:

Zlatý retrívr je díky vrozené ovladatelnosti vhodný  i pro začátečníky. Je velice inteligentní, milý, přítulný , lehce ovladatelný. Ovšem pokud majitel nemá vůbec žádné zkušenosti se psy, nikdy by neměla chybět odborná péče ze strany chovatele nebo zkušeného civčitele psů. Rozumná výchova a výcvik štěněte jsou nezbytné . Určitě je vhodné docházet na cvičiště a účastnit se tam kurzů základní ovladatelnosti psa.   Je důležité si uvědomit, že zlatý retrívr je aktivní pes, původně vychovávaný k loveckým účelům a nuda a nedostatek pohybu mu rozhodně neprospívá. Pro tyto atraktivní lovecké psy je nepřirozenějším způsobem práce aportování. Může aportovat různé předměty a tím se mu umožní vybít vhodným způsobem vrozené pudy. Vynikající povahové vlastnosti předurčují zlaté retrívry také k celé řadě dalších činností. Mohou se z nich stát kupříkladu záchranářští, vodící, vyhledávací nebo canisterapeutiční psi.  Důvodem k využití golden retrievrů k těmto činnostem je i to, že je v nich hluboce zakořeněna snaha zalíbit se (will to please) a naopak nervozita, agresivita nebo dokonce bojovnost jsou jim cizí.   Naopak od retrívra nemůžete čekat, že se stane psem hlídacím nebo obranářským.

Podmínky k uchovnění:

Chrup:  
smí chybět 1 zub kromě řezáků a špičáků

 

Výstavní ocenění (získané po roce věku):  
alespoň 2x velmi dobrý, z toho nejméně jedno ocenění na výstavě vyššího typu (klubové, speciální, národní, mezinárodní)

 

Výkon - druh zkoušky:  
OVVR, ZVR a všechny zkoušky lovecké upotřebitelnosti, kde je přezkušován aport dle nových ZŘ ČMMJ

 

RTG kyčlí (DKK):  
0/0 až 2/2

 

 

 

Pozn. Bližší informace k OVVR (ověření vrozených vloh retrívrů) a DKK nebo DLK (rentgen kyčlí a loktů)  a podrobných podmínkách uchovnění najdete na klubových stránkách retrívrů: http://www.retriever-klub.cz a http://www.kchls.cz.

Zdraví:

Chovní psi i feny jsou prověřeny zdravotně i po povahové stránce. Při správně životosprávě a aktivitě  toto plemeno nemá žádné zdravotní potíže. Přesto je dobré vědět, na které nemoci je toto plemeno více náchylné. Je to především dysplasie kyčelních kloubů (DKK,HD), tímto zatížením trpí většina  velkých ras psů. Retrívři obecně mají sklony k obezitě. Je třeba hlídat jejich váhu a dodržovat krmné dávky. Nadváha negativně ovlivňuje degenerační onemocnění kloubů.  Plemeno retrívrů může  také trpět očními chorobami. Jedná se o PRA (progresivní atrofii sítnice) a onemocnění očních víček (ektropium nebo entropium). Tyto oční vady se vyskytují ojediněle.