MENU
Bezdíčkova 593, 530 03 Pardubice, tel. 739 496 195, email: andelskazahrada@centrum.cz
Chovatelská stanice zlatých retrieverů Z Andělské zahrady
»   Úvodní stránka»   Novinky»   O plemenu»   Naše feny»   Nabídka štěňátek»   Odchovy»   Canisterapie»   Fotogalerie»   Nabídka krytí»   Odkazy»   Kontakt

CANISTERAPIE


Aktuálně:

březen 2024

Následující měsíce si dá canisteraputickou pauzu Izzynka, bude maminkou. Goldienka dle možností bude jezdit za klienty sólo.


leden 2024

Obě holky zase makají jako caniterapeutky na 100%.  Jezdíme do dalšího, pátého zařízení do Horního Jelení.  Potěšení vidět staroušky jakou mají radost z pohlazení  zlaťaček.


říjen 2023

Izzynka z důvodu březnosti a mateřství si dala čtyřměsíční canis pauzu.  Goldienka ji statečně zastoupila ve všech zařízeních a od listopadu začnou jezdit za seniory zase obě naše psí holky.

červen 2023

Rozšířila se nám působnost canisterapie o další zařízení - DS na Seči.  Na terapie se psí holky střídají, kde jsou klienti více mobilní, docházím s oběma najednou. Izzy začíná být canis profesionál - vede se jí čím dál lépe. 


březen 2023

I v letošním roce aktivně navštěvujeme několikrát týdně seniorská zařízení. Více se začíná zapojovat Izzynka, sbírá zkušenosti. Jakmile se za ní zavřou dveře v domově seniorů, stává se klidnou, stagnující, tichou, vlídnou, přítulnou canisterapeutkou. Canis mazák Goldienka nechává hlavní práci Izzynce a využije každé příležitost, kdy může ke klientovi do postele. Psí holky dělají radost, jak klientům, tak mě. 


listopad 2022

Domovy seniorů s Izzynkou a Goldienkou navštěvujeme 3x týdně, psí holky chodí společně nebo se střídají.  Už i Izzynka zvládla  bravurně polohování a zdá se, že půjde v canis šlépějích své maminky Goldienky.

září 2022

Izzynka začala s aktivní canisterapií. Na první návštěvě v DS jí doprovázela maminka Goldienka, zkušená canisterapeutka. Izzynka zvládla návštěvu zařízení skvěle, užívala si hlazení a klienti byli ze dvou zlaťaček nadšeni.

červenec 2022

Máme druhou canisterapeutku!   Naše Izzynka, dvouletá dcera naší Goldienka, složila canisterapeutické zkoušky. Hned napoprvé v nejvyšší třídě - všestrannou zkoušku.  Bude pomáhat Goldience v náročné práci canisterapeut.psa v domovech seniorů.  

červen 2022

S Goldienkou chodíme do senior.zařízení 3x týdně. Goldienka je trpělivý, hodný canis.pes, který se  nejraději  tulí u klienta v posteli..


březen 2022

Od nového roku jsme obnovily  pravidelnou canisterapii v DS v Přelouči. Oslovili nás z dalších soc.zařízení a Goldienka začala chodit do DS v Pardubicích na Dubině a v zařízení Naděje Vysoké Mýto. Mám radost, že k velké spokojenosti a nadšení klientů. Goldienka pracuje nyní jako canisterapeutický pes na maximum stále s chutí a radostí. 

září 2021

Goldienka pravidelně jednou týdně navštěvuje domov seniorů a je na roztrhání..

červen 2021

Jen jsme začaly s Goldie s canisterapií, už o nás píšou v novinách.. (viz.fotogalerie)

květen 2021

Goldienka  po dlouhé přestávce - covid a mateřské povinnosti -  opět obnovila canisterapii v seniorském zařízení.

Klienti spokojeni a šťastni. Goldienka - profesionální canisterapeutický výkon - pro tuto práci byla snad stvořena..


říjen 2020

Goldienka má od července  canisterapeutickou pauzu - hárání, březnost, mateřské povinnosti a nyní covid-pauza..

červen 2020

Po  koronavirové pauze jsme obnovily s Goldienkou canisterapii v domovech seniorů. Klienti po sociální izolaci ještě intenzivněji prožívají setkání s Goldienkou, je to krásné a dojemné.

 

leden 2020

S Goldienkou stále  pravidelně pokračujeme v aktivní canisterapeutické činnosti  ve dvou seniorských zařízeních. Goldienka je pozoruhodně empatická. Klienti ji přijímají s laskavostí a radostí.

 

květen 2019

Goldienka pokračuje v úspěsné canisterapii v DS Seč a DS Přelouč. Klienti se na ni těší, Goldienka je rozený canisterapeutický pes s velkým P. Mám z ní radost.

leden 2019

Po mateřské pauze Goldienka obnovila canisterapeutickou činnost v domovech seniorů. Radostná a dojemná setkání se starouškama po půl roce. Golďa vplula do canisterapie jako kdyby žádná přestávka nebyla. Je to naše šikulka. 

 

září 2018

Goldienka má canisterapeutickou pauzu z důvodů mateřských povinností!

červen 2018

Goldienka je canisterapeutická profesionálka, pracuje spolehlivě a je velice trpělivá.  Navštěvujeme seniory pravidelně 5x do měsíce.

 

březen 2018

Goldience se v domovech seniorů daří.  Při poslední návštěvě si ji hladil pán, ke kterému jsem chodila ještě s Enžinkou. Má ji dodnes na fotce nad postelí. Byl šťastný,že se setkal s její vnučkou Goldienkou. 

 

Leden 2018

Pravidelně a aktivně se s Goldienkou věnujeme canisterapii. Goldie je jako canisterapeutický pes skvělá a klienti jsou z ní nadšeni. Mám radost, že jim přináší radostMrkající.

 

prosinec 2017

S Goldienkou jsme začaly navštěvovat dvě zařízení pro seniory k jejich velké radosti. Goldík je rozená canisterapeutka. 

 

říjen 2017

Goldienka se velmi dobře osvědčila při canisterapii v polohování.  Z postelí od klientů  se jí nechtěloMrkající

 

srpen 2017

Goldienka zahájila canisterapeutickou premiéru v domově seniorů na Seči. Hned napoprvé si vedla skvěle, profesionálně a k velké radosti klientů. Po babičce Enžince zdědila empatické cítění, přítulnost, trpělivost a klid. 

 

červenec 2017

 

Goldienka složila canisterapeutické zkoušky v nejvyšší kategorii!!  Všestranné canisterapeutické zkoušky udělala hned napoprvé a s vynikajícím výsledkem. Máme z ním velkou radost!


 

 

Na canisterapeutické zkoužky se připravujeme s naší nejmladší fenkou Goldie ,vnučkou Enžinky. Doufáme, že půjde v jejích šlépějích jako aktivní canisterapeutický pes.


 

 

 

Enžinka ve svých 12. letech  vzhledem k jejímu věku  ukončila  aktivní canisterapeutickou činnost.

 

Aktivně a soustavně  pracovala  jako canisterapeut  8 let !!!!  Rozdávala radost seniorům i dětským pacientům.

 

Zaslouží si  spokojený a klidný psí důchod. Díky Enži za trpělivost!


 

 

srpen 2014

Enžinka má od červemce  canisterapeutickou pauzu, protože se u nás vše točí kolem  jejich vnoučátek - štěňátek. Až nám psí drobotina odejde do světa, zase začneme s Enži ke klientům jezdit.

červen:

Enži stále pravidelně dělá radost klientům v domovech pro seniory.

březen 2014

 Enži jako canisterapeut navštívila seniorské zařízení v Heřmanově Městci.

Klienti ji přivítali s úsměvem a radostí.  Mnohým babičkám a dědečkům Enži dokázala rozzářit oči a zpestřit stereotyp pobytu.

 http://www.domov-duchodcu.cz/archiv-novinek/canisterapie/,

další článek, kde se o Enžince píše:

http://www.domov-duchodcu.cz/archiv-novinek/_canisterapie/

 


 

prosinec 2013
O vánočních svátcích je ještě více potřeba potěšit a  rozveselit opuštěné seniory. A naší Enžice se to náramně  daří.

září 2013
Enži se stala psí  terapeutickou hvězdou v DS Přelouč.
Její přítomnost pomohla ke kladným reakcím a slovům dříve nemluvícího a letargického pacienta. Kdo neviděl, nevěřil by, co jen "obyčejná" přítomnost pejska a kontakt s ním  udělá tolik radosti starým lidem. Enžinka je skvělá a trpělivá!!!

červenec 2013
Enži stále  pravidelně dochází do dvou zařízení ke klientům  s různým stupněm jak fyzickým, tak psychickým postižením. Pacienti v její přítomnosti evidentně pookřejí, na Enži se těší.  Jen je třeba hlídat v dobrém úmyslu nabízené pamlsky - rumové pralinky, taveňáky i s obalem, žvýkačky a pod.  Enžinku někdy neuhlídám, jelikož je velký všežravec a druhý den po návštěvě soc.zařízení je  na živočišném  uhlí...

duben 2013
Enži po prodělaném zánětu dělohy a následné operaci měla canisterapeutické prázdniny. I když jsme chtěly začít později, pro velký zájem ze strany soc.zařízení Enži opět nastoupila do služby. Ještě s nezarostlým bříškem, ale jinak fit. Je až dojemné, jak ji babičky a dědečci vítají.

leden 2013
S novým rokem Enži opět pilně každý týden provádí canisterapii v domovech seniorů.

listopad 2012:
Zasloužilá canisterapeutka Enžinka stále navštěvuje 2x týdně svoje klienty,zdá se, ke spokojenosti obou stran.

září 2012:
Enži sloužila i  celé prázdniny jako canisterapeut a je tak i  nadále. Střídáme pravidelně dvě zařízení s klienty v seniorském věku a klienty s mentálním postižením.

červen 2012:
S příchodem léta zpestřujeme seniorům canisterapii předváděním aportů a dohledávek  v parku.   Klienti se s Enžinkou moc rádi fotí. Je milé, když vidím, jak v jejich pokojích mají vystavé fotky s Enži.

duben 2012:
S Enžinkou pravidelně dojíždímě do DS Přelouč a do DS Pardubice. Těší mě, jakou radost Enži seniorům přináší, především  u pacientů  s Alzheimerovou nemocí.

únor 2012:
Enži po lednové pauze, způsobené háráním, opět nastoupila do služby.  To bylo vítání se stálými klienty!

prosinec 2011:
Konec roku jsme už tradičně s Enžinkou spojily s vánočními besídkami obohacenými canisterapií.  Enži si to užívala,  pod stromečkem v soc.zařízeních i ona  našla dobroty.

říjen 2011:
Byly jsme s Enži pozváni na Dny pardubické nemocnice.  Enži se předvedla jako canisterapeut v rámci programu pro děti.

srpen 2011:
Po dvouměsíční pauze (štěňata) jsme opět začali s Enži dojíždět a docházet do ústavů. V Přelouči nám  vyšel  další článek s tématem štěňátka  v místním časopise pro seniory.
červen 2011:
Protože nemůžeme docházet do ústavů kvůli hlídání štěňátek, přijeli na canisterapii klienti  z pardubického ústavu k nám domů. Udělali se takový výlet za Enži, Carry a štěňátkami. Bylo to moc milé a dojemné setkání.
duben 2011:
O Enžince jako canisterapeutickém pejskovi vyšel článek v Přeloučském měsíčníku. Moc nás to potěšilo. Viz. článek ve fotogalerii.
březen 2011:
V rámci canisterapie jsme s příchodem jara začali chodit s klienty na procházky.  Enži předvádí aporty a  vyhledávání  k velkému nadšení seniorů.
leden 2011:
S Enži  stále pravidelně docházíme 1-2x týdně do sociálních zařízení v Pardubicích a Přelouči.
září 2010: 
Enži začala působit jako canisterapeutichý  pejsek v dalším zařízení: Domov seniorů u Fontány v Přelouči.  Toto zařízení navštěvujeme pravidelně každých 14 dnů.
červen 2010: 
Canisterapie probíhá při příznivém počasí venku, Enži může klientům předvést také  něco z aportování a vyhledávání v terénu.

leden 2010:
Celý loňský  jsme docházeli jedenkrát týdně do DD Pardubice za skupinou klientů s různými psych.nemocemi. A bude tomu tak i v roce letošním. Pacienti se na pejsky moc těší, je milé vidět, jakou klienti mají radost a Enžinky si užívají.   Rozšířil se nám počet klientů o ležící pacienty.
rok  2009:
Po půlroční přestávce (Enžinčina březnost a psí mateřská) jsme zase začali chodit  každé pondělí za našimi stálými  klienty. Provádíme canisterapii s malými dětmi, kteří docházejí za Enžinkou domů s výbornými výsledky.
rok 2008:
Opět celoročně pravidelně  jednou týdně probíhá canisterapie v DD Pardubice
rok 2007:
Pravidelně jednou týdně navštěvujeme Domov důchodců v Pardubicích - klienty se zvláštním režimem.
září 2006:
Začínáme s praktickou canisterapií v DD Pardubice.

vstup do fotogalerie >>Jak se stala  Enži canisterapeutickým psem.

Ke canisterapii jsme se dostaly náhodou. V rámci přípravy na working testy retrívrů, kterého jsme se s Enži zúčastnily, byly i přednášky o canisterapii, na které jsem chodila.  Dle povahy a chování byla Enžinka jako canisterapeutický pes doporučena,  ostatní pejskaři mě trošku přemluvily, abych zkoušky zkusila. Školením jsme prošla a Enži udělala zkoušky  v pohodě (nervózní byla jen panička) hned napoprvé a v nejvyšším stupni.  Zkoušky se dělaly  v domově důchodců pod záštitou Canisterapeutickém sdružení Sirius. Možná  se jí tak dařilo i proto, že už jako štěně byla  zvyklá na úzký  kontakt s nemocným  člověkem. I k praktické canisterapii jsme se dostali náhodou. Při procházce nás potkala skupina handicapovaných klientů z DD Pardubice , z hovoru vyplynulo, že shánějí canisterap. pejska a bylo dohodnuto. Další klienti nás vyhledali již přes naše webové stránky.  

Co je to vlastně canisterapie?
Canisterapie je pomocná terapie,kde se využívá pozitivního působení psa ke zlepšení zdravotního stavu pacienta.
Je vhodnou součástí léčby pro zlepšení postižení:
mentálního:
-udržení pozornosti
-nácvik hrubé i jemné motoriky, uvoňovaní spasmů
-rozvoj fantazie, komunikativnosti, slovní zásoby
-zvyšování sebejistoty, pocit ochrany a jistoty
-možnost relaxace (polohování)
tělesného:
-motivace k rehabilitaci
-zdroj obohacení a zpestření života
-prolamovaní bariér osamělosti
-odvedení pozornosti od vlastních potíží
-zvýšení pocitu bezpečí.


Každý psovod si může vybrat tu oblast, která je mu nejbližší a především která je nejvíce vhodná pro jeho psa. Uplatňuje se v ústavech mentálně postižených ať u dětí nebo dospělých, u seniorů v domovech důchodců nebo i v rodinách. Terapii provádí pes, který je prověřen canisterapeutickou zkouškou a u výkonu musí být přítomen psovod, který zkoušku se psem absolvoval.